Το Αντιρατσιστισκό Φεστιβάλ γίνεται 20 ετών.


Ανοίγει για άλλη μια φορά τις πόρτες τουαπό τις 30 Ιουνίου έως τις 2 Ιουλίου, στο πάρκο Γουδή (μετρό Κατεχάκη).

Ο χώρος θα είναι ανοιχτός καθημερινά από τις 6 μ.μ., οι συζητήσεις ξεκινούν στις 7 μ.μ. και οι συναυλίες στις 9.30 μ.μ.
Δείτε αναλυτικά το πρόγραμμα:
ΣΥΝΑΥΛΙΕΣ
Παρασκευή 30 Ιουνίου
Δυνατό ξεκίνημα για την πρώτη μέρα του 20ού Αντιρατσιστικού Φεστιβάλ Αθήνας που ραπάρει με αγαπημένα ονόματα της hip hop σκηνής.

Βέβηλος / Στίχοιμα / Twinsanity / Taburo Bota / Renovatio
On Decks: Dj Magnum, Dj Micro

Στο χώρο των μεταναστευτικών κοινοτήτων:
Rose Wood / Μουσικές από το Ιράν και Αφγανιστάν / Jusu Foli Africa /Martha Moreleón & Los del Sur

Οι συναυλίες της Παρασκευής δεν τελειώνουν εδώ. Την πρώτη μουσική νύχτα του Φεστιβάλ θα είναι μαζί μας με ρεμπέτικα, λαϊκά και όχι μόνο οι: Σάκης Νικολετόπουλος-Δημήτρης Μέντης: «Πάνε τρένα κι έρχονται» -Ρεμπέτικα και λαϊκά τραγούδια για την ξενιτιά και την εργατιά / Χειμερινοί Κολυμβητές / Λαϊκή Ορχήστρα: οι Σαλταδόροι
Σάββατο 1 Ιουλίου
Θα είναι μια πολύ ροκ μέρα, η δεύτερη μέρα του 20ού Αντιρατσιστικού Φεστιβάλ Αθήνας.

Last Drive / The Big Nose Attack / Mr. Highway Band / Puta Volcano
Στο χώρο των μεταναστευτικών κοινοτήτων: Mandela Girls / New Groove / The Kings Band / Clover Très / From A to Z / Radio Sol
Το μουσικό ταξίδι του Σαββάτου συνεχίζεται με: Αφήγηση λαϊκών παραμυθιών για ενήλικες / Βιετνάμ / Babis Batmanidis Co\m/pany / Λαϊκό – Ρεμπέτικο Γλέντι με τους Νικόλα Μαύρο, Ευγένιο Χαλίλ και Δημήτρη Πάντο
Κυριακή 2 Ιουλίου
Την τρίτη και τελευταία μέρα του 20ού Αντιρατσιστικού Φεστιβάλ Αθήνας ταξιδεύουμε σε εναλλασσόμενα pop ηχοτοπία, άλλοτε πιο dreamy κι άλλοτε πιο dark, σε μια μαγική μουσική διαδρομή, που ακολουθώντας την ως το τέλος, θα φτάσουμε …Ικαρία!

Σtella / The Callas / Man from Managra / S.W.I.M. (SOMEONE WHO ISN’T ME)
Στο χώρο των μεταναστευτικών κοινοτήτων: Las Galoperas de Atenas – Χορός από την Παραγουάη / Χορός και τραγούδια από το Πολιτιστικό Κέντρο Κουρδιστάν / Μc Yinka + dj Breatstrike / Tribal West – Αφρικάνικο Κρουστά / Los dos o Mas
Οι μουσικές διαδρομές της τελευταίας νύχτας συνεχίζονται με:
Έλα να τραγουδήσουμε «Ομού κι Αντάμα» με τους πρόσφυγες και μετανάστες μαθητές και τους δασκάλους των Πίσω Θρανίων / Ικαριώτικο γλέντι με τον Νίκο Φάκαρο


ΣΥZΗΤΗΣΕΙΣ
Τι μένει ίδιο και τι αλλάζει στο πρόσωπο των από πάνω; Πώς διαμορφώνεται η νέα Ευρώπη-Φρούριο και τι συμβαίνει στα νησιά και τα στρατόπεδα κράτησης της «νέας» Ελλάδας; Πώς οργανώνονται, αγωνίζονται, απαντούν οι από κάτω, τα κινήματα και η Αριστερά; Πού και πώς νικάει η ζωή, η αξιοπρέπεια και η αλληλεγγύη; Πολλά ζητήματα ανοίγουν στο 20ό Αντιρατσιστικό Φεστιβάλ. Δείτε το πρόγραμμα των κεντρικών και των αυτοοργανωμένων συζητήσεων ανά ημέρα. Όλες οι κουβέντες αρχίζουν στις 7.00 μ.μ.
Παρασκευή 30 Ιουνίου
1. Απ’ τους αντιαποικιακούς αγώνες του 20ού αιώνα στη «νέα ευρωπαϊκή αποικιοκρατία»: προκλήσεις και αντιστάσεις
Ομιλητές – τριες: Πίτερ Χούντις (πανεπιστημιακός – συγγραφέας), Τάσος Κορωνάκης (Δικτύωση για τη Ριζοσπαστική Αριστερά), Δέσποινα Παρασκευά (ΑΡΑΝ)
Συντονισμός: Ειρήνη Γαϊτάνου (Κ-Lab)

2. Καταλήψεις στέγης προσφύγων, αυτοοργάνωση, κοινότητες αγώνων
Ομιλητές – τριες: Αχμάντ Αγκά Χοσαϊνί (Χώρος Στέγασης Προσφύγων CityPlaza), Μιμή Αντωνοπούλου (Κατάληψη Στέγη Νοταρά 26), Βανέσα Μπιλανσέτι (ESC, Ρώμη), Μάριο Νιούμαν (Blockupy, Βερολίνο)
Παρεμβάσεις: Αλληλέγγυοι/ες και διαμένοντες πρόσφυγες στις καταλήψεις στέγης προσφύγων
Συντονισμός: Νασίμ Λομανί (Δίκτυο Κοινωνικής Υποστήριξης Προσφύγων και Μεταναστών)

3. Από την Ιταλία στις ΗΠΑ και την Ελλάδα: φεμινιστικοί αγώνες και εμπειρίες
Ομιλητές –τριες: Μαρίνα Μοντανέλλι (Infosex/ESC-Non Una Di Meno, Ρώμη),
Ειρήνη Δαφέρμου (συμμετέχουσα «Καμία Ανοχή»), Ναντίνα Βγόντζας(πρωτοβουλία γυναικών για την απεργία, Νέα Υόρκη)
Παρέμβαση: Αλεξία Τσούνη, Το Μόβ
Συντονισμός: Κιουρι@

Σάββατο 1 Ιουλίου
1. Παγκόσμια κρίση: πέρα απ’ το «ακραίο κέντρο» και την εθνικιστική αναδίπλωση σε Ευρώπη και ΗΠΑ
Ομιλητές – τριες: Δημήτρης Κουσουρής (ιστορικός), Σεραφείμ Σεφεριάδης(πανεπιστημιακός), Ανίτα Ζούρζαν (αντιφασιστικό κίνημα, Βουδαπέστη)
Συντονισμός: Λουκία Κοτρωνάκη (Δίκτυο για τα Πολιτικά και Κοινωνικά Δικαιώματα)

2. Η «Νέα» Ελλάδα: απαρτχάιντ στα νησιά, στρατόπεδα κράτησης, εκβιασμοί και απελάσεις
Ομιλητές – τριες: Μπεχφάρ Μαχντιπόρ (Ιρανός πρόσφυγας, Χώρος Στέγασης Προσφύγων City Plaza), Ντίνα Ρέππα (Συντονισμός Πρωτοβάθμιων για το Προσφυγικό), Θανάσης Κούρκουλας (Κυριακάτικο Σχολείο Μεταναστών)
Παρέμβαση: Γιάννης Μπούτσελης, νομικός – Συνήγορος του Πολίτη
Συντονισμός: Ερμιόνη Φρεζούλη Δίκτυο Κοινωνικής Υποστήριξης Προσφύγων και Μεταναστών (Χίος)

3. Κοινά αγαθά και δημιουργικές αντιστάσεις στην εποχή των μνημονίων
Ομιλητές – τριες: Σταύρος Σταυρίδης (πανεπιστημιακός), Δέσποινα Σπανούδη(μέλος οικολογικών κινήσεων), Τόνια Κατερίνη (Ενωτική Πρωτοβουλία κατά των Πλειστηριασμών), Γιώργος Βελεγράκης (Κόκκοι – Κόκκινη Κινηματική Οικολογία)
Συντονισμός: Αντώνης Φάρας (ΟΝΡΑ – Ανασύνθεση)

Κυριακή 2 Ιουλίου
1. Θέλουμεν Ομοσπονδία: η πολιτική της επανένωσης της Κύπρου
Ομιλητές –τριες: Γρηγόρης Ιωάννου (Αριστερή Κίνηση «Θέλουμε Ομοσπονδία», Λευκωσία), Ορχάν Ερονέν (Dayanışma, Lefkoşa)
Συντονισμός: Αδάμος Ζαχαριάδης (δημοσιογράφος)

2. Απέναντι στην Ευρώπη φρούριο, τους πολέμους και τις πολιτικές ασφάλειας. Αλληλεγγύη χωρίς σύνορα
Ομιλητές – τριες: Ιάσωνας Αποστολόπουλος (διασώστης στα ανοιχτά της Λιβύης), Αποστόλης Φωτιάδης (δημοσιογράφος – συγγραφέας), Δημήτρης Σαραφιανός (Δικηγόρος – ΛΑ.Ε), Γιάννης Ευσταθίου (Αντιπολεμική Διεθνιστική Κίνηση – Δίκτυο Σπάρτακος),
Συντονισμός: Γιώργος Μανιάτης (Χώρος Στέγασης Προσφύγων City Plaza)

3. Εργοδοτική σταυροφορία και νεοφιλελεύθερος μεσαίωνας: να κάνουμε το αδύνατο, δυνατό
Ομιλητές – τριες: Απόστολος Καψάλης (ερευνητής – ΙΝΕ/ΓΣΕΕ), ΟλύβιαΤζιουβάρα (Αttack), Δημοσθένης Χριστόπουλος (Κλαδική Εργαζομένων στα ΜΜΕ/ Α.Π Ροσινάντε), Χαρά Καραγιαννάκη (G400), Γιώργος Χαρίσης (ΠΟΕ – ΟΤΑ)
Συντονισμός: Δημήτρης Μαντζούκας (δικηγόρος)

4. Από τη δίκη της Χρυσής Αυγής στα πογκρόμ του Ασπροπύργου: ναζιστική δράση και αντιφασιστικός αγώνας
Ομιλητές – τριες: Θανάσης Καμπαγιάννης (δικηγόρος πολιτικής αγωγής στη δίκη της Χρυσής Αυγής), Ελευθερία Κουμάντου (δημοσιογράφος – GoldenDawn Watch), Τζαβέντ Ασλαμ, (Πρόεδρος Πακιστανικής Κοινότητας Ελλάδος)
Συντονισμός: Αγγελική Βαλσαμάκη (Αντιφασιστικός Συντονισμός)

Αυτοοργανωμένες Συζητήσεις:
Παρασκευή 30 Ιουνίου
Ρατσισμός απέναντι στους εξαρτημένους και τους απεξαρτημένους. Κοινωνική υποκρισία
Ομιλητές – τριες: Βίκυ Κανατά, Μαρίνα Ντάλα, Γιώργος Κριτσιλίγκος
Συντονισμός: Κατερίνα Μάτσα (πρόεδρος σωματείου υποστήριξης «18 άνω»)

Σάββατο 1 Ιουλίου
Απολύσεις στις τηλεπικοινωνίες και μαχητικός συνδικαλισμός
Ομιλητές – τριες: Άννα Ασλανίδη (συνδικαλίστρια Vodafone), Σοφία Θεοδωροπούλου (συνδικαλίστρια Victus)
Συντονισμός: Δήμητρα Λουκαρέα (Πανελλήνιο Σωματείο Εργαζομένων Wind– Vodafone – Victus)

Κυριακή 2 Ιουλίου
Πανευρωπαϊκή κινητοποίηση για το δικαίωμα στην έκτρωση.
Ομιλήτρια: Σόνια Μητραλιά

Συνέλευση φεμινιστικών και ΛΟΑΤΚΙ οργανώσεων στο Φεμινιστικό Χώρο του Φεστιβάλ.
Ραντεβού στις 7.00 μ.μ.


ΚΑΙ ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΞΕΧΩΡΙΣΤΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗ
Σάββατο 1/7: Φόρος Τιμής στη Δασκάλα Ειρήνη Κατσούρου -Μια άλλη παιδεία είναι εφικτή.
Συμμετέχουν: Αμαλία Βασιλακάκη που θα μιλήσει για τη δράση της στην Επιτροπή «Ενα σχολείο για την Τσιάπας», ο Μπάμπης Κωστιδάκης για τη δράση της στο πεδίο της ενισχυτικής διδασκαλίας στους «Δρόμους Ζωής» (υποστηρίζουν κοινωνικά αποκλεισμένα παιδιά και οικογένειες) καθώς και δάσκαλοι και δασκάλες των Πίσω Θρανίων. Στο χώρο των Πίσω Θρανίων στις 6.00 μ.μ.


ΠΑΙΔΟΤΟΠΟΣ
Παρασκευή 30/6: Βωβή θεατρική παράσταση με τίτλο Α-ΦΩΝΕΣ ΠΑΙΔΙΩΝ και μουσικά ταξίδια από το Κέντρο Παιδαγωγικής και Καλλιτεχνικής Επιμόρφωσης «Η Σχεδία»
Σάββατο 1/7: Υoga για παιδιά (και γονείς) • Θεατρικό Παιχνίδι με θέμα τη διαφορετικότητα από την ομάδα «Πίσω Θρανία»
Κυριακή 2/7: Μουσικοκινητική και κατασκευή αυτοσχέδιων μουσικών οργάνων και παιχνίδια αυλής από την ομάδα «Πίσω Θρανία»

.

.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Περισσότερα για εσάς

by anemosanatropis

Φόρμα επικοινωνίας

Όνομα

Ηλεκτρονικό ταχυδρομείο *

Μήνυμα *





Powered By BloggerTips.gr